ADANA 25 °C
En Düşük 20 °C
En Yüksek 28 °C
Karakter Boyutu :
Kömür tozu belde halkını bıktırdı

Kömür tozu belde halkını bıktırdı

12 Temmuz 2013 12:11 CumaAdana'nın Ceyhan ilçesinde yanlış yere kurulduğu ileri sürülen kömür depolama alanları halk sağlığı ile tarım alanlarını tehdit ediyor.

Adana'nın Ceyhan ilçesinde yanlış yere kurulduğu ileri sürülen kömür depolama alanları halk sağlığı ile tarım alanlarını tehdit ediyor. Sulama yapmadıkları için halka toz yutturdukları belirtilen 3 tesisin kapatılması istenirken vatandaşlar, depolara izin verenlere büyük tepki gösteriyor. Çoğu hayvancılıkla uğraşan belde sakinleri, tescilsiz mera alanı olan kullandıkları bu alanın yeniden açılmasını da istiyor. 

Ceyhan'a bağlı Kurt Pınarı beldesine yaklaşık bir yıl önce Polat, Safi ile Ece madencilik kömür depolama alanı kurdu. Ancak kömür depolama alanlarının rüzgarların hakim olduğu yönde olması ve iddialara göre firmaların kömür tozlarının kalkmaması için yeterli sulama yapmayışı beldede adeta hayatı yaşanmaz hale getirdi. Ev kadınları, her gün kömür tozu temizliği yapmaktan bıktı, geçimlerini genellikle tarımdan sağlayan vatandaşlar ise artık sebze ve meyve yetişmemesinden şikayetçi. 

EV HANIMLARI TEMİZLİKTEN BIKTI!
Ev hanımı Hasibe Koç, daha önce temiz bir hayatlarını olduğunu belirterek, "Bir sene oldu kömürü getirdiler. Halkın karşısına kömürü döktüler. Ondan sonra bizim hayatımız bitti. Sabah akşam elimde bez, kömürle mücadele ediyorum." dedi. Yaz sıcağına rağmen kapı ve pencereleri açamadığını, balkonunda oturamadığını anlatan Koç, "Ben evi her gün yıkıyorum, olabilir ama çocuklarımız ne olacak, bu tozu biz yutmuyor muyuz." diye sordu. Koç, bahçesinde artık sebze yetişmediğini, ağaçların da artık meyve vermediğini anlattı. 

AĞAÇLAR MEYVE VERMEZ OLDU 
Kurt Pınarı'nda kapısı çalınan herkes kömür depolama alanlarının tozundan şikayetçi. Yaşlı bir kadın mutfağına dolan kömür tozlarından dert yanarken, "Yıkayıp yerine koyduğumuz bir tabağa, yeniden yıkamadan yemek koyamıyoruz." diyor. Evindeki koltukları sildiğinde ise beze yapışan kömür tozunu gösteriyor ve "Biz de yutuyoruz " diyor. Her yıl meyve veren bir incir ağacını gösteren yaşlı adam, kömür tozunun yapraklarda bıraktığı izi anlatıyor. Varol Özer, kömür tesislerinin kurulmasının büyüğünden küçüğüne herkesi olumsuz etkilediğini söylüyor. Başvurmadıkları makam kalmadığını anlatan genç adamın çaresizliğini ise sözlerine yansıyor: "Yüzlerce şikayete rağmen bu tesisleri kurdular. Şu an insanlar huzursuz. Sağlıkları hiçe sayılarak bu tesisler kuruldu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz." Beldede kömür depolama alanlarından yakınanlar, gürültüden evlerinin değerinin düşmesine, kömür depolama alanlarında yeterli denetim yapılmamasından seçim gelince her gün kapılarını çalan milletvekillerinin sorunlarına ilgisiz kalmasından dert yanıyor. 

KÖMÜR TOZU İÇİN TESPİT RAPORU VAR
Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı Avukat İsmail Hakkı Atal, kömür depolama tesislerinden yayılan tozun tarım alanları ile halk sağlığını nasıl etkilediğine ilişkin tespit raporları hazırlattıklarını bildirdi. Atal, tesislerin zaman geçmeden kapatılması gerektiğine dikkat çekerek, "Rüzgarın önüne yapılan depolama göz göre cinayettir." dedi. Atal, yaptığı açıklamada, tesislerin kapatılması için Ceyhan Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtıklarını anlatarak, ayrıca görevini ihmal eden görevliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. 

RÜZGARIN ÖNÜNDE KÖMÜR DEPOLANIR MI?
Bilimsel raporlara göre, İskenderun körfezindeki hakim rüzgarların güneyden kuzeye doğru estiğini hatırlatan Atal, "Hakim rüzgarlar önünde bu kömür depolamanın yapılması göz göre göre cinayettir. Bu insanlar yavaş yavaş öldürülüyor burada." diyor. Tesislerde sulama yapılmadığını da ileri süren Atal, kömür tozlarının bitkilere, ağaçların yanısıra beldedeki buğday ekili araziler üzerinde de olumsuz etki yaptığını dikkat çekti. Atal, "Buradaki köylü düşünülmüyorsa, üzerine kömür tozu çökmüş buğdaydan yapılmış ekmeği buraya izin verenlerin çocuğu da yiyor. Kendilerini düşünsünler." şeklinde konuştu. Atal, konunun il genel meclisinde gündeme getirildiğini ayrıca Adana Valiliği'ne de kömür depolama tesislerinin kapatılması için başvuruda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (7877) defa okunmuştur.

ETİKETLER

kömür tozu - depolama - ceyhan

ADANA / CEYHAN - HABERLERİ